Connect with us

دایود لیزر یا لیزر دایود

لیزر موهای زائد چه مدت طول می کشد؟

Published

on

ليزر

لیزر موهای زائد چه مدت طول می کشد؟

لیزر موهای زائد نوعی طولانی مدت از برداشتن مو است که باعث آسیب دیدن یا از بین رفتن فولیکول مو می شود.
با این حال ، مو ممکن است دوباره رشد کند ، خصوصاً اگر در طول عمل لیزر موهای زائد ، فولیکول آسیب دیده و از بین نرود.

به همین دلیل ، بسیاری از پزشکان در حال حاضر لیزر موهای زائد را به عنوان موهای زائد طولانی مدت و نه از بین بردن دائمی موها عنوان می کنند.

در ادامه بخوانید تا در مورد نحوه کار با لیزر موهای زائد ، مدت زمان ماندگاری آن و هزینه های انجام روش های لیزر موهای زائد مطلع شوید.

لیزر موهای زائد چگونه عمل می کند؟

زنی که لیزر موهای زائد بر روی زیر بغل خود دارد
هنگامی که فولیکول مو از بین می رود ، لیزر موهای زائد دائمی است.
لیزر موهای زائد از نور برای هدف قرار دادن رنگدانه در موهای فرد استفاده می کند. نور از زیر شافت مو و به داخل فولیکول مو عبور می کند.

گرمای ناشی از نور لیزر ، فولیکول مو را از بین می برد و مو دیگر نمی تواند از آن رشد کند.

مو از چرخه رشد بی نظیری پیروی می کند که شامل استراحت ، ریختن و دوره های رشد است. موهایی که اخیراً برداشته شده اند ، که در مرحله استراحت قرار دارند ، برای تکنسین یا لیزر قابل رویت نیستند ، بنابراین ممکن است فرد قبل از برداشتن مجبور به صبر کردن شود تا دوباره مرتب شود.

برای بیشتر افراد ، لیزر موهای زائد نیاز به چندین درمان در طول 2 تا 3 ماه دارد.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

برداشتن مو از یک فولیکول مو نابود شده دائمی است. با این حال ، افرادی که تحت عمل موهای زائد قرار دارند ، می توانند انتظار داشته باشند که برخی از موهای موجود در منطقه مورد نظر دوباره رشد می کنند.

با گذشت زمان ، می توان مجدداً منطقه را درمان کرد تا تعداد موهایی که دوباره رشد می کنند ، کاهش یابد. در بعضی موارد ، حتی ممکن است همه موها از بین بروند.

رشد مو یا عدم رشد مو بستگی به عوامل بی شماری از جمله نوع موهایی که ریش می زنند و مهارت فرد در برداشتن مو بستگی دارد.

بیشتر افراد متوجه می شوند که وقتی موها دوباره رشد می کنند ، سبک تر و قابل توجه تر از قبل است. این امر به این دلیل است که لیزر ممکن است به فولیکول مو آسیب برساند حتی اگر نتواند آن را از بین ببرد.

اگر یک فولیکول مو آسیب دیده اما از بین نرود ، در نهایت مو مجدداً مجدداً مجدداً رشد می کند. از بین بردن هر فولیکول مو می تواند دشوار باشد ، بنابراین بیشتر افراد شاهد رشد مجدد مو هستند.

هنگام ریزش مو ، امکان درمان مجدد آن وجود دارد ، بنابراین افرادی که می خواهند تمام موها را از بین ببرند ممکن است به چندین درمان نیاز داشته باشند.

در بعضی موارد ، موها ممکن است خیلی سبک ، خیلی کوتاه یا در برابر درمان مقاوم باشند. در این موارد ، فرد ممکن است روش های دیگر موهای زائد مانند گرفتن موهای ولگرد را انتخاب کند.

موهای زائد لیزر چه مدت طول می کشد؟
در صورت از بین رفتن فولیکول مو ، لیزر مو دائمی است. هنگامی که فولیکول مو فقط آسیب دیده باشد ، در نهایت مو مجدداً مجدداً مجدداً مجدداً رشد می کند.

میزان زمان لازم برای رشد مجدد مو بستگی به چرخه منحصر به فرد رشد مو در فرد دارد. بعضی از افراد موهایی دارند که سریعتر از سایرین رشد می کنند. موهایی که در مرحله استراحت قرار دارند با کندتر از موهایی که در مرحله دیگری قرار دارند رشد می کنند.

بیشتر افراد می توانند در طی چند ماه انتظار رشد مجدد مو را داشته باشند. وقتی این اتفاق بیفتد ، آنها می توانند برای درمان های بیشتر حذف کنند.

آیا رنگ پوست یا مو تفاوت ایجاد می کند؟

لیزر موهای زائد بر روی صورت زن انجام می شود
ممکن است افرادی که دارای لایه های روشن و موهای تیره هستند ، به درمان های کمتری نسبت به سایرین نیاز داشته باشند.
رفع موهای زائد روی افرادی که دارای موهای سبک هستند ، دارای موهای تیره است. دلیل این امر این است که کنتراست رنگدانه باعث می شود که لیزر هدف قرار دادن موها ، مسافرت به فولیکول و تخریب فولیکول را آسانتر کند.

افرادی که پوست تیره دارند یا موهای سبکی دارند ممکن است نسبت به سایرین به درمان بیشتری نیاز داشته باشند و ممکن است متوجه شوند که موهای بیشتری رشد می کند.

برای از بین بردن دائمی موها ، تکنسین باید بداند که چگونه موها را هدف قرار داده و نوع مناسب لیزر را انتخاب کند. تحقیقات منتشر شده در سال 2013 نشان داد که لیزرهایی که طول موج بیشتری تولید می کنند ، روی پوست تیره بهتر کار می کنند.

عوارض جانبی و خطرات

در طول درمان ، برخی از افراد دچار سوزش ، لک و ناراحتی می شوند. به همین دلیل ، بسیاری از تکنسین ها در منطقه ای که معالجه می کنند ، یک کرم بی حس کننده استفاده می کنند. با این حال ، برخی از افراد ممکن است در واکنش به کرم سوزش واکنشی آلرژیک یا سوزش پوستی داشته باشند.

عوارض جانبی جزئی رایج است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییر در رنگ پوست ، به ویژه در افرادی که پوست تیره دارند ، که معمولاً موقتی هستند
قرمزی پوست
تاول یا پوسته پوسته شدن پوست
بعضی اوقات ، تحریکات مربوط به موهای زائد باعث ایجاد زخم می شود. پوست آسیب دیده نیز می تواند آلوده شود. اگرچه نادر است ، عفونت های پوستی می توانند گسترش یافته و تهدید کننده زندگی شوند.

ارائه تاریخچه پزشکی دقیق و بحث در مورد خطرات و مزایا می تواند به ارائه دهنده در تعیین صحیح درمان کمک کند و خطر عوارض جانبی جدی را کاهش دهد.

در پی برداشتن مو ، فرد باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کند. خورشید می تواند پوست را تحریک کند و این باعث افزایش خطر تاول ها و زخم ها می شود.

افرادی که درد شدید ، تب ، پوسته پوستی ، تاول یا سایر علائم آسیب پوستی یا عفونت را تجربه می کنند ، باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دایود لیزر یا لیزر دایود

حذف موهای زائد با لیزر

Published

on

حذف موهای زائد با لیزر

حذف موهای زائد با لیزر – دستورالعمل های ایمنی برای صاحبان و اپراتورهای تاسیسات

فهرست مطالب

 • پیشگفتار
 • معرفی
 • واژه نامه
 • لیزر موهای زائد
  1. مروری بر رویه
  2. اثرات جانبی
  3. لیزر بالقوه
 • دستورالعمل های ایمنی برای دستگاه های لیزر موهای زائد
  1. مسئولیت و اختیار
  2. طبقه بندی لیزری و ارزیابی خطر
  3. آموزش و پرورش
  4. منطقه کنترل شده با لیزر، علائم هشدار دهنده و کنترل های مهندسی
  5. تجهیزات حفاظتی
  6. کنترل های اداری و رویه ای
  7. نظارت پزشکی و بازرسی های ایمنی
  8. مستندات و سوابق
 • پیوست A: مقررات و استانداردهای فدرال و استانی/منطقه ای قابل اجرا در فروش و استفاده از دستگاه های لیزر موهای زائد
 • پیوست B: نمونه فرم بازرسی دستگاه های لیزر موهای زائد / تسهیلات
 • پیوست ج: مقدمه ای بر نور لیزر
 • ضمیمه D: لیزرهای رایج در پوست
 • پیوست E: تماس های دولتی

پیشگفتار

قرار گرفتن کوتاه و ناخواسته در معرض تابش لیزر پرقدرت می تواند باعث آسیب دائمی چشم و/یا سوختگی پوست شود. هنگامی که شخصی کار در کلینیک لیزر موهای زائد را انتخاب می کند، برای آن فرد مهم است که از خطرات موجود و اقدامات حفاظتی برای محافظت از مشتریان خود، خود و دیگران آگاه باشد. این جزوه برای ارائه اطلاعات ضروری برای ایمنی لیزر به صاحبان و کارکنان دستگاه های لیزر موهای زائد طراحی شده است.

با این حال، صرفاً پیروی از دستورالعمل های ذکر شده در این سند، مالک یا اپراتور را از تعهد به انجام اقدامات اضافی لازم برای جلوگیری از بروز خطرات بهداشتی در مؤسسه بی نیاز نمی کند. اپراتورها باید به اطلاعات کاربر ارائه شده توسط سازنده یا توزیع کننده تجهیزات خود و همچنین هرگونه منابع آموزشی و اسناد راهنمایی مرتبط مراجعه کنند. مالکان همچنین مسئول اطمینان از اینکه تجارت خود را مطابق با الزامات نظارتی شهرداری و استانی انجام می دهند، و برای دریافت مجوزهای تجاری و/یا مجوزهای عملیاتی از مراجع صدور مجوز مناسب هستند. علاوه بر این، مالکان و اپراتورها باید بدانند که استفاده از این لیزرها در هر استان یا منطقه به طور متفاوتی تنظیم می شود (به پیوست A مراجعه کنید).

انتظار می رود با کسب اطلاعات و تجربیات جدید در استفاده از لیزر، این دستورالعمل ها به صورت دوره ای تجدید نظر شود – استفاده از جدیدترین استانداردها و مقررات به شدت توصیه می شود.

معرفی

در سال 1995 سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استفاده از لیزر در ایالات متحده را به عنوان یک وسیله پزشکی برای رفع موهای زائد تایید کرد. در سال 1999، FDA به لیزر و سیستم‌های لامپ فلاش برای استفاده در “کاهش دائمی مو” مجوز داد. لیزرها و دستگاه‌های لیزری تولید تجاری در ایالات متحده با استفاده از یک سیستم طبقه‌بندی خطر عددی (کلاس‌های 1 تا 4) و با برچسب‌های هشدار متصل مشخص می‌شوند. این برچسب ها میزان خطر مرتبط با تابش لیزر را نشان می دهد که دسترسی انسان به آن در طول عملیات لیزر امکان پذیر است. محتوای مورد نیاز برچسب های لیزر در صفحه 15 نشان داده شده است. برچسب ها باید کلاس لیزر، نوع لیزر یا طول موج ساطع شده، مدت زمان پالس (در صورت لزوم) و حداکثر خروجی را نشان دهند. به طور کلی، تعداد کلاس ها با سطح خطرات احتمالی لیزر افزایش می یابد.

دولت فدرال کانادا فروش، اجاره و واردات لیزرهای رفع موهای زائد را بر اساس قانون دستگاه های ساطع کننده تشعشع کنترل می کند و دستگاه های لیزر موهای زائد باید الزامات این قانون را برآورده کنند . به مراکز لیزر درمانی توصیه می شود که فقط دستگاه های لیزر موهای زائد را خریداری کنند که دارای مجوز فعال دستگاه پزشکی کانادایی مطابق با مقررات دستگاه های پزشکی هستند. کانادا هنوز سیستم طبقه بندی خطر لیزری خاصی را اتخاذ نکرده است. با این حال، تولیدکنندگانی که مایل به فروش، واردات یا اجاره سیستم های لیزر در کانادا هستند، به الزامات برچسب گذاری که در اروپا مشخص شده است ارجاع داده شده اند.پاورقی1و ایالات متحدهپاورقی2. در حالی که رعایت الزامات ذکر شده در این سند داوطلبانه است، الزامات نظارتی بر استفاده از لیزر در هر استان و قلمرو حاکم است (به پیوست A مراجعه کنید).

بر اساس این استانداردها، تمام لیزرهایی که در حال حاضر برای رفع موهای زائد در کانادا استفاده می‌شوند، با سطوح انتشار بالا عمل می‌کنند و بنابراین در بالاترین کلاس‌های خطر (کلاس 3B و کلاس 4) تعیین می‌شوند. این طبقه بندی ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مستقیم اشعه لیزر ساطع شده از این دستگاه ها برای چشم ها یا پوست محافظت نشده خطرناک است. علاوه بر این، پرتو مستقیم ممکن است در صورت برخورد با مواد قابل احتراق یا انتشار گازهای سمی، بخارات و ویروس ها، خطر آتش سوزی باشد. در برخی موارد، قرار گرفتن در معرض پرتو منعکس شده یا پراکنده نیز می تواند خطرناک باشد. ویژگی های ایمنی لیزر و آموزش خاص اپراتور برای استفاده ایمن از دستگاه های لیزر موهای زائد کلاس 3 و 4 ضروری است.

بازرسی های ایمنی لیزر و مصاحبه های انجام شده با پرسنل عملیات منجر به تهیه این کتابچه شد تا اطلاعات مهمی در مورد ایمنی لیزر در اختیار صاحبان و اپراتورهای تاسیسات لیزر موهای زائد قرار دهد. این دستورالعمل ها یک نمای کلی از لیزر موهای زائد ارائه می دهد و خطرات مرتبط با استفاده از لیزر را مورد بحث قرار می دهد. همچنین توصیه هایی به مالکان و اپراتورها برای کمک به کاهش خطرات سلامتی برای مشتریان و پرسنل در مرکز ارائه می کند.پاورقی3.

واژه نامه

ANSI : مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا – یک سازمان خصوصی و غیرانتفاعی که استانداردسازی داوطلبانه ایالات متحده و سیستم ارزیابی انطباق را مدیریت می کند.

پرسنل مجاز : افراد مورد تایید مدیریت (صاحب کسب و کار) برای راه اندازی، نگهداری، سرویس یا نصب تجهیزات لیزری.

معاینه چشمی پایه : معاینه چشمی که برای ایجاد مبنایی برای مقایسه در صورت آسیب تصادفی لیزر استفاده می شود.

پرتو : خروجی پالسی یا پیوسته از لیزر.

آب مروارید : کدر شدن عدسی چشم.

منسجم: پرتویی از نور که با یک رابطه فاز ثابت یا طول موج منفرد مشخص می شود (یعنی تک رنگ).

خطر: نشان دهنده وضعیت بسیار خطرناکی است که اگر از آن اجتناب نشود، منجر به مرگ یا آسیب جدی می شود، به عنوان مثال سوختگی شبکیه در اثر قرار گرفتن مستقیم در معرض پرتو لیزر.

انعکاس پراکنده: تغییر توزیع فضایی یک پرتو وقتی که از یک سطح ناهموار در جهات مختلف منعکس می شود.

پرتو مستقیم : پرتو خروجی از لیزر، قبل از هر گونه بازتاب یا جذب.

تابش الکترومغناطیسی : جریان انرژی با سرعت نور به شکل میدان های الکتریکی و مغناطیسی. پرتوهای گاما، اشعه ایکس، فرابنفش، مرئی، مادون قرمز و امواج رادیویی بخش‌های مختلفی از طیف الکترومغناطیسی را اشغال می‌کنند و تنها در فرکانس، طول موج و انرژی فوتون متفاوت هستند.

پرسنل اتفاقی : کسانی که کارشان این امکان را فراهم می کند (اما بعید) که در معرض انرژی لیزر کافی برای آسیب رساندن به چشم یا پوست خود قرار بگیرند (یعنی پرسنل اداری یا سرپرستی که مستقیماً با لیزر کار نمی کنند).

تابش مادون قرمز (IR) : طول موج تابش نامرئی از حدود 700 نانومتر تا 1000000 نانومتر (1 میلی متر). لیزر موهای زائد بین 700 تا 1400 نانومتر عمل می کند.

تابش: توان تابشی در واحد سطح روی یک سطح، که بر حسب W/cm² بیان می شود (نماد: E).

ژول (J) : واحدی که برای اندازه گیری انرژی پالس لیزر استفاده می شود.

kW/cm² : یک کیلووات بر سانتی متر مربع [به وات مراجعه کنید].

Laser : مخفف L ight A تکثیر توسط ماموریت E تحریک شده تابش R.

ناحیه کنترل شده با لیزر : ناحیه ای که به طور مناسب محصور شده است تا هیچ تابش لیزری بالاتر از حداکثر نوردهی مجاز، به طور ناخواسته از آن خارج نشود و به افراد ناآگاه آسیب برساند. این منطقه تحت کنترل و نظارت افسر ایمنی لیزر است و باید دارای منطقه خطر نامی (NHZ) باشد مگر اینکه ویژگی های ایمنی خاصی در اتاق گنجانده شده باشد.

پرسنل لیزر : کسانی که به طور معمول در محیط لیزر کار می کنند و معمولاً به طور کامل توسط کنترل های مهندسی و/یا رویه های اداری محافظت می شوند (یعنی اپراتورها یا ارائه دهندگان خدمات).

افسر ایمنی لیزر (LSO) : شخصی که توسط مدیریت (صاحب کسب و کار) مجاز است تا مسئول برنامه ایمنی لیزر در مرکز باشد. LSO مسئول نظارت و نظارت بر کنترل خطرات لیزر است.

نور : تشعشعات الکترومغناطیسی با طول موج‌هایی بین 400 تا 700 نانومتر و قابل درک برای بینایی انسان (معروف به “نور مرئی”).

ملانین : گروهی از رنگدانه های تیره طبیعی که در پوست و مو یافت می شوند و اشعه لیزر مادون قرمز را جذب می کنند.

حداکثر نوردهی مجاز (MPE) : سطح تابش لیزری که ممکن است یک فرد محافظت نشده بدون تغییرات بیولوژیکی نامطلوب در چشم یا پوست، به عنوان مثال آسیب، در معرض آن قرار گیرد.

نانومتر (nm) : واحد طولی معادل یک هزار میلیونیم متر (9-10 متر) و در اندازه گیری طول موج تابش نوری یعنی اشعه ماوراء بنفش، مرئی و مادون قرمز استفاده می شود.

Nd:YAG : علامت گذاری برای یکی از رسانه های لیزر در برخی از لیزرها که تابش مادون قرمز تولید می کند، یعنی نئودیمیم: ایتریم-آلومینیوم-گارنت.

منطقه خطر اسمی (NHZ) : فضایی که در آن سطح تابش مستقیم، بازتابیده یا پراکنده در طول عملیات عادی از حداکثر نوردهی مجاز بیشتر فراتر می رود. این ناحیه معمولاً کوچکتر از ناحیه تحت کنترل لیزر و در داخل آن است.

چگالی نوری (OD) : توانایی یک ماده برای جذب تابش لیزر، همانطور که در عینک های محافظ استفاده می شود.

عدد OD : اندازه‌گیری ایمنی عینک محافظ با میزان کاهش تابش لیزر هنگام عبور از عینک محافظ (به صفحه 15 مراجعه کنید).

تابش : انتشار و انتشار انرژی به صورت ذرات یا امواج.

شبکیه چشم : غشای چند لایه ظریف حساس به نور که محفظه خلفی داخلی کره چشم را می پوشاند که حاوی میله ها و مخروط ها است و توسط عصب بینایی به مغز متصل می شود.

انعکاس چشمی: تغییر توزیع فضایی یک پرتو وقتی که از یک سطح آینه مانند در یک جهت منعکس می شود.

نور مرئی : تشعشعات الکترومغناطیسی با طول موج‌هایی بین 400 تا 700 نانومتر و قابل درک برای بینایی انسان (معروف به “نور”).

طول موج : فاصله بین یک قله یا تاج موج نور یا سایر تشعشعات الکترومغناطیسی و قله یا قله متناظر بعدی.

وات / سانتی متر مربع : یک وات بر سانتی متر مربع.

وات (W) : یک واحد توان برابر با یک ژول در ثانیه.

الف) مروری بر رویه

دستگاه های لیزر موهای زائد با انتشار پالس یا پالس های اشعه مادون قرمز (IR) که از پوست طبیعی عبور می کند و توسط ملانین موجود در فولیکول یا ریشه مو جذب می شود، عمل می کنند. در اینجا گرمای کافی برای از بین بردن مو تولید می کند. لیزرهای معمولی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند Nd:YAG، دیود و الکساندریت هستند.پاورقی4. ضمیمه D لیزرهایی را که معمولاً در پوست استفاده می شود فهرست می کند.

طیف الکترومغناطیسی – منطقه نوری

حذف موهای زائد با لیزر

لیزرهای ساطع کننده تابش IR عمدتاً به این دلیل استفاده می شوند که انرژی تولید شده توسط آنها با استفاده از یک مکانیسم آسیب انتخابی به نام فتوترمولیز مو را از بین می برد. این به سادگی به این معنی است که آسیب حرارتی (گرما) به بافت رنگدانه شده (یعنی فولیکول مو) زمانی رخ می دهد که انرژی لیزر را جذب کند. سایر بافت ها (به عنوان مثال پوست) به بیشتر انرژی IR اجازه عبور بدون جذب را می دهند و آسیب نمی بینند. ملانین رنگدانه طبیعی پوست است که اشعه IR را جذب می کند. با این حال، ملانین نیز رنگدانه ای است که باعث می شود پوست قهوه ای تیره به نظر برسد. پوستی که ملانین کمی دارد (یعنی رنگ‌های روشن و برنزه نشده) تابش IR کمتری را جذب می‌کند و زمانی که برای مدت کوتاهی در معرض لیزر قرار می‌گیرد، تنها به حداقل آسیب می‌رسد.

در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که این روش برای هر فرد یا در هر قسمت از بدن فرد موثر باشد، اثربخشی روش های لیزر موهای زائد به عوامل زیر بستگی دارد:

 • آموزش و مهارت شخصی که از دستگاه استفاده می کند.
 • ویژگی های لیزر، از جمله طول موج، تنظیمات توان، مدت زمان هر پالس انرژی، مدت زمان بین پالس ها و تعداد پالس ها در هر درمان؛
 • رنگ پوست و موی فرد تحت درمان؛ و
 • تعداد درمان های انجام شده و بخشی از بدن درمان شده است

برای رفع موهای زائد، IR باید بتواند با حداقل جذب به داخل پوست نفوذ کند و به ریشه مو برسد تا توسط ملانین ساقه مو جذب شود. در نتیجه، افراد با پوست روشن با موهای تیره راحت تر درمان می شوند. برای افرادی که به طور طبیعی پوست تیره و/یا پوست برنزه دارند دشوارتر است. از آنجایی که مو در چندین مرحله رشد می کند، اکثر افراد برای دستیابی به نتایج خوب (یعنی کاهش دائمی مو) به درمان های مکرر نیاز دارند.

ب) عوارض جانبی

عوارض جانبی فرآیند لیزر موهای زائد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد
 • کبودی و تورم
 • قرمزی و التهاب
 • تاول زدن
 • شیوع هرپس سیمپلکس و عفونت های باکتریایی
 • روشن شدن یا تیره شدن موقت پوست
 • تیره شدن/روشن شدن خالکوبی ها
 • از بین رفتن کک و مک یا روشن شدن خال ها
 • تغییرات دائمی رنگدانه پوست یا اسکار (نادر)
 • تشدید شرایط پوستی از قبل موجود
 • واکنش های آلرژیک به کرم های بی حس کننده

برای محافظت از سطح و نواحی فوقانی پوست (به عنوان مثال اپیدرم) از گرم شدن بیش از حد، بسیاری از لیزرها از مکانیسم های خنک کننده استفاده می کنند. روش های مختلفی مانند یخ، ژل، ظروف شیشه ای سرد، اسپری با دمای بسیار پایین و جریان هوای سرد در حال حاضر برای کاهش عوارض جانبی در دسترس است. اپراتور همچنین باید مراقب باشد که پالس های لیزر در طول درمان با هم تداخل نداشته باشند.

ج) خطرات بالقوه لیزر

خطر اولیه مرتبط با تجهیزات لیزر موهای زائد ناشی از قرار گرفتن ناخواسته در معرض انتشار لیزر است. قرار گرفتن در معرض ممکن است مستقیماً از لیزر به یک فرد یا از یک پرتو که از هر سطح براق مانند آینه، حلقه و غیره منعکس می شود رخ دهد. اهداف بیولوژیکی در معرض بیشترین خطر، چشم ها و پوست فرد و همچنین مواد قابل احتراق هستند که باعث ایجاد آسیب می شوند. آتش. افراد در معرض خطر عمدتاً مشتری، کارکنانی که مراحل لیزر موهای زائد را انجام می دهند و پرسنل خدمات هستند. بخش زیر خطرات منحصر به فرد ارائه شده توسط تابش لیزر با توان بالا را شرح می دهد.

چشم ها –چشم انسان طوری طراحی شده است که در شرایط نور کم و نور شدید به خوبی عمل کند. این کار را با تغییر اندازه دهانه خود یعنی مردمک انجام می دهد. در نور کم، مردمک بازتر می شود و نور بیشتری وارد چشم می شود. در نور شدید مردمک چشم بسته می شود. هنگامی که نور از قرنیه، مردمک و عدسی چشم عبور می کند، روی ناحیه کوچکی از شبکیه به نام فووآ متمرکز می شود. فووئا مرکز شبکیه است و واضح ترین بینایی ما را فراهم می کند. این عمل عادی تمرکز نور لیزر توسط چشم باعث افزایش مقدار انرژی و/یا قدرتی می شود که در شبکیه جذب می شود. حتی اگر نمی توانیم آن را ببینیم، اشعه مادون قرمز لیزر موهای زائد به راحتی از قرنیه و عدسی چشم عبور می کند و روی شبکیه متمرکز می شود و باعث می شود مقدار بسیار زیادی انرژی توسط ناحیه بسیار کوچکی از شبکیه جذب شود. شبکیه را می توان 10000 تا 100000 برابر افزایش داد و در نتیجه بلافاصله شبکیه و سایر بافت های اطراف ناحیه ضربه را می سوزاند. آسیب می تواند حتی در اثر تابش لیزر منعکس شده از یک سطح آینه مانند یا ناهموار رخ دهد. قرار گرفتن در معرض بیش از حد IR در طول موج های بیش از 1200 نانومتر نیز می تواند باعث گرم شدن عدسی شود و در نتیجه باعث از بین رفتن شفافیت (تشکیل آب مروارید) یا بی نظمی سطح شود. آسیب می تواند حتی در اثر تابش لیزر منعکس شده از یک سطح آینه مانند یا ناهموار رخ دهد. قرار گرفتن در معرض بیش از حد IR در طول موج های بیش از 1200 نانومتر نیز می تواند باعث گرم شدن عدسی شود و در نتیجه باعث از بین رفتن شفافیت (تشکیل آب مروارید) یا بی نظمی سطح شود. آسیب می تواند حتی در اثر تابش لیزر منعکس شده از یک سطح آینه مانند یا ناهموار رخ دهد. قرار گرفتن در معرض بیش از حد IR در طول موج های بیش از 1200 نانومتر نیز می تواند باعث گرم شدن عدسی شود و در نتیجه باعث از بین رفتن شفافیت (تشکیل آب مروارید) یا بی نظمی سطح شود.

هنگامی که افراد از محافظ چشم استفاده نمی کنند، ممکن است آسیب چشمی دریافت کنند. لیزر ممکن است در بینایی به طور موقت یا دائم در یک یا هر دو چشم اختلال ایجاد کند. گاهی اوقات کسانی که آسیب چشمی لیزری دریافت کرده اند، شنیدن صدای ترکیدن ناشی از انفجار ناشی از لیزر در شبکیه را گزارش کرده اند. سایر مواقع علائم سوختگی با لیزر در چشم عبارت است از درد شدید چشم یا سردرد در مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض، یا آبریزش بیش از حد چشم ها و ظاهر شدن ناگهانی “فلاتر” (لکه های جلوی چشم) در بینایی فرد. برخی از افرادی که صدمات لیزری چشم دریافت می کنند، گزارش داده اند که یک نقطه سیاه در میدان دید خود دیده اند. در نتیجه، بسیار مهم است که تمام پرسنل مجاز وارد شده به ناحیه لیزر (منطقه تحت کنترل لیزر تعیین شده) دارای عینک محافظ باشند و از آن استفاده کنند.

پوست و آتش – تابش شدید لیزر از لیزرهای کلاس 3B و 4 نیز می تواند پوست را بسوزاند. اگر تابش از 10 وات بر سانتی متر مربع یا قدرت پرتو از 0.5 وات بیشتر شود، لیزر می تواند مواد قابل احتراق را مشتعل کند. اپراتورهای لیزرهای کلاس 4 باید توجه داشته باشند که عایق سیم و لوله پلاستیکی محافظت نشده ممکن است در اثر پرتوهای شدید بازتابی یا پراکنده آتش بگیرد. علاوه بر این، گزارش‌هایی از انفجارهای ناشی از اشتعال گرد و غباری که در سیستم‌های تهویه‌ای که فرآیندهای لیزری را انجام می‌دهند، جمع‌آوری شده است.

گازها، بخارات و ویروس‌های سمی – مطالعات نشان داده‌اند که وقتی لیزرهای پرقدرت و متمرکز کلاس 3B و لیزرهای کلاس 4 برای درمان بافت‌های انسانی استفاده می‌شوند، ممکن است گازهای سمی، بخارات و حتی ویروس‌ها در هوا منتشر شوند. دماهای بالا در ناحیه نزدیک نقطه برخورد پرتو لیزر تماسی ایجاد می شود. این دماهای بالا گازها و ذرات در حال انبساط را در نواحی نقطه برخورد ایجاد می کنند که ذرات و قطرات ریز را می گیرند و آنها را با سرعت بسیار زیادی از نقطه برخورد پرتو لیزر دور می کنند. برای جلوگیری از تماس یا استنشاق این گازها و ذرات سمی باید از سیستم های تخلیه هوای مناسب استفاده شود (به تهویه – صفحه 18 مراجعه کنید).

سایر انواع خطرات نیز ممکن است وجود داشته باشد، از جمله شوک الکتریکی، خنک‌کننده‌های مایع، ارگونومی (طراحی ایستگاه کاری، رابط کارگر و ماشین)، الگوهای کاری (هوشیاری، ساعات کار)، بهداشت، و طراحی/طراحی اتاق (وجود سیم یا کابل). روی زمین، شرایط روشنایی).

یک برنامه ایمنی لیزر برای تمام امکانات لیزر موهای زائد ضروری است. باید شامل مقرراتی برای تفویض اختیار و مسئولیت باشد، طبقه‌بندی لیزری و فرآیند ارزیابی خطر را توصیف کند و الزامات آموزشی را مورد توجه قرار دهد. همچنین باید جهت تعیین مناطق تحت کنترل لیزری، علائم، کنترل های مهندسی، تجهیزات حفاظتی و کنترل های اداری/روشی را ارائه دهد. در نهایت، برای کامل شدن یک برنامه ایمنی لیزر باید نظارت منظم و ثبت سوابق کافی را شامل شود. بخش باقی مانده دستورالعمل هایی برای ایجاد یک برنامه ایمنی لیزر مناسب در یک مرکز لیزر موهای زائد ارائه می دهد.

الف) مسئولیت و اختیار

ایمنی کلی مربوط به نصب و استفاده از لیزر بر عهده مالک است و از طریق سازمان مدیریت در مرکز انجام می شود. برای سیستم‌های لیزر کلاس 3B و 4، این بدان معناست که مدیریت لازم است:

 1. با تعیین یک افسر ایمنی لیزر (LSO) یک برنامه ایمنی لیزر کافی را ایجاد و حفظ کنید.
 2. مجوز استفاده از تجهیزات لیزری توسط پرسنل خاص در مرکز؛
 3. ارائه آموزش ایمنی لیزر کافی و روش های اضطراری برای LSO و پرسنل لیزر.
 4. اطمینان از رعایت استانداردها و مقررات قابل اجرا (به پیوست A مراجعه کنید). و
 5. اسناد و مدارک کافی و سوابق بیمار را حفظ کنید.

در صورت لزوم مالک می تواند به عنوان LSO در تاسیسات کوچکتر عمل کند.

افسر ایمنی لیزر (LSO): 
LSO فردی است که آموزش و تجربه کافی برای اجرای دانش برنامه ایمنی لیزر را دارد. آنها باید توسط مدیریت (صاحب کسب و کار) مجوز داشته باشند و مسئول نظارت و نظارت بر کنترل خطرات لیزر هستند. مدیریت باید اطمینان حاصل کند که LSO آموزش کافی در مورد خطرات احتمالی لیزر، ارزیابی ریسک، اقدامات کنترلی، استانداردها و مقررات قابل اجرا، نظارت پزشکی (در صورت وجود)، و هر گونه اطلاعات مرتبط دیگر در رابطه با ایمنی لیزر دریافت می کند.

افسر ایمنی لیزر مسئول موارد زیر است:

 • انجام ارزیابی خطر و ایجاد مناطق تحت کنترل لیزر درمانی.
 • تصویب رویه‌های عملیاتی استاندارد (SOPs)، سیاست‌های اداری، کنترل‌های رویه‌ای، و جمله‌بندی روی علائم هشدار دهنده منطقه و برچسب‌های تجهیزات؛
 • تعیین دسته های پرسنل (یعنی پرسنل تصادفی یا لیزری) و اطمینان از آموزش و آموزش ایمنی کافی ارائه می شود.
 • توصیه و تأیید تجهیزات حفاظتی و ویژگی های ایمنی مهندسی قبل از استفاده؛
 • اطمینان از اجرای اقدامات کنترلی تجویز شده و مطابقت با مقررات فدرال، استانی/منطقه ای و محلی (به پیوست A مراجعه کنید).
 • ممیزی دوره ای عملکرد اقدامات کنترلی در حال استفاده (به ضمیمه B مراجعه کنید) و اصلاح کاستی ها به موقع.

این مسئولیت بر عهده مالک و LSO است که کارکنان را از الزامات استفاده ایمن از دستگاه های لیزر موهای زائد آگاه کنند. سپس این وظیفه کارکنان است که دستورالعمل هایی را که به آنها داده شده است دنبال کنند. برای پرسنل تصادفی ، این بدان معنی است که آنها باید از خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض تجهیزات لیزر موهای زائد آگاه باشند و تمام قوانین و روش های ایمنی را رعایت کنند. برای پرسنل لیزر ، این بدان معنی است که آنها باید:

 1. دریافت مجوز از LSO برای استفاده از دستگاه های لیزر موهای زائد در مرکز؛
 2. آموزش ایمنی و روش های اضطراری قابل اجرا برای لیزری که در حال کار هستند را دریافت کنند.
 3. از تمام استانداردها و مقررات قابل اجرا آگاه باشد (به ضمیمه A مراجعه کنید) و با قوانین و رویه های ایمنی مطابق با LSO مطابقت داشته باشد.
 4. پس از آسیب مشکوک به لیزر تحت معاینه پزشکی کامل قرار بگیرید.
 5. صدمات مربوط به لیزر را مستند کنید و آنها را به LSO گزارش دهید. و
 6. ثبت دقیق کلیه عملیات لیزری.

ب) طبقه بندی لیزری و ارزیابی خطر

ارزیابی خطر جزء حیاتی هر برنامه ایمنی لیزر است، زیرا بر اعمال اقدامات کنترلی تأثیر می گذارد. جنبه های زیر از کاربرد لیزر بر ارزیابی کل خطر تأثیر می گذارد:

 • قابلیت لیزر برای آسیب رساندن به پرسنل (یعنی طبقه بندی لیزر).
 • محیطی که لیزر در آن استفاده می شود.
 • پرسنلی که ممکن است از اشعه لیزر استفاده کنند یا در معرض اشعه لیزر قرار گیرند.

طبقه بندی لیزر بر اساس توانایی لیزر در آسیب رساندن به پرسنل است و در هفت دسته کلی قرار می گیرد: 1، 1M، 2، 2M، 3R، 3B و 4. همانطور که قبلا ذکر شد، لیزرهای مورد استفاده برای حذف موهای زائد عمدتاً به عنوان کلاس 3B یا کلاس 4 طبقه بندی می شوند. .

دستگاه‌های حذف موهای زائد کلاس 3B لیزرهایی با قدرت متوسط ​​هستند که می‌توانند اشعه مادون قرمز کافی را ساطع کنند تا برای چشم‌های محافظت‌نشده خطرناک باشد، هم با مشاهده مستقیم و هم از طریق بازتاب. پوست توسط پرتوهای لیزر کلاس 3B بدون تمرکز یا بزرگنمایی نشده آسیب نمی بیند.

دستگاه های حذف موهای زائد کلاس 4 لیزرهای پرقدرتی هستند که تابش مادون قرمز کافی از خود ساطع می کنند تا برای چشم های محافظت نشده خطرناک باشند، هم از طریق مشاهده مستقیم و هم از طریق بازتاب. در برخی موارد، پرتوهای منعکس شده از سطوح مات نیز می‌توانند برای چشم‌ها خطرناک باشند. پوست می تواند توسط پرتو مستقیم آسیب ببیند و در صورت قرار گرفتن مواد قابل اشتعال یا احتراق در ناحیه نزدیک می توان آتش سوزی را شروع کرد.

اولین مرحله در ارزیابی خطر، تعیین طبقه بندی لیزر است. LSO معمولاً می تواند به اطلاعات سازنده تکیه کند و نیازی به انجام هیچ اندازه گیری ندارد. “شماره کلاس” را می توان از علامت هشدار طبقه بندی لیزری (یعنی 3B یا 4) خواند. سپس LSO می‌تواند با تمام الزامات آن کلاس لیزر، از جمله آموزش، مطابقت داشته باشد (بخش ج را ببینید).

سپس LSO باید احتمال قرار گرفتن پرسنل محافظت نشده در معرض تابش خطرناک لیزر (شامل اپراتورها، مشتریان، پرسنل خدمات، کارکنان و بازدیدکنندگان) را در نظر بگیرد. اگر قرار گرفتن در معرض پرتو مستقیم یا انعکاس شده به طور خاص امکان پذیر باشد، LSO باید یک منطقه کنترل شده لیزری را مشخص کند (به بخش د مراجعه کنید) و اقدامات مناسب را برای کاهش خطر نوردهی بیش از حد انجام دهد (به بخش e مراجعه کنید).

در نهایت، LSO باید تعیین کند که آیا لیزر می تواند آتش سوزی را در مواد قابل احتراق مناسب ایجاد کند یا خیر. اگر مواد قابل اشتعال یا احتراق در معرض تابش بیش از 10 وات بر سانتی متر مربع یا توان پرتو بیش از 0.5 وات قرار گیرند، پرتوهای لیزر یک خطر آتش سوزی بالقوه را نشان می دهند. از آنجایی که لیزرهای رفع موهای زائد لیزرهای پالسی هستند، معمولاً اطلاعات انرژی پرتو را بر حسب ژول (J) در هر پالس لیزر ارائه می دهند. ، همراه با طول زمان نبض. برای استفاده از این اطلاعات برای تعیین اینکه آیا لیزر می تواند خطر آتش سوزی ایجاد کند، کافی است J بر ثانیه یک پالس را با استفاده از تبدیل 1 J/s = 1 W به وات (W) تبدیل کنید. سپس این عدد را با 10 W/cm² مقایسه کنید. مثال: اگر یک لیزر 2 ژول در 100 میلی ثانیه را به یک منطقه 1 سانتی متر مربع برساند، معادل 2/0.1 ژول بر ثانیه در هر سانتی متر مربع یا 20 وات بر سانتی متر مربع است. از آنجایی که این امر می تواند باعث ایجاد آتش سوزی در مواد قابل احتراق مناسب شود،

ج) آموزش و پرورش

سطح آموزش متناسب با درجه خطرات احتمالی لیزر است. کسانی که در مجاورت لیزرهای کلاس 3B یا 4 کار می کنند یا در مجاورت آنها کار می کنند باید آموزش ایمنی لیزر را با موضوعات زیر پوشش دهند:

 • اصول عمل لیزر
 • مسئولیت کلی ایمنی لیزر
 • طبقه بندی لیزری
 • خطرات احتمالی لیزر مرتبط با کار با لیزر، از جمله اهمیت بازتاب ها
 • اقدامات کنترلی
 • نظافت و نگهداری تجهیزات حفاظتی
 • نظارت پزشکی
 • مراقبت از بیمار (قبل و بعد از درمان)
 • روش های اورژانسی (مانند نحوه استفاده از تجهیزات آتش نشانی، روش های احیا و غیره)

تمام فعالیت های آموزشی باید توسط مالک مستند شده و در پرونده نگهداری شود.

د) مناطق کنترل شده با لیزر، علائم هشدار دهنده و کنترل های مهندسی

برای اطمینان از اینکه افراد بدون حفاظت مناسب در معرض اشعه لیزر مستقیم، بازتابی یا پراکنده قرار نمی گیرند، لازم است:

 • ایجاد یک ” منطقه تحت کنترل لیزر درمانی “پاورقی5در داخل تسهیلات
 • نصب کنترل های مهندسی کافی؛ و
 • نصب علائم هشدار دهنده مناسب

علائم هشدار دهنده لیزر:

ابعاد علامت، اندازه حروف و رنگ و غیره باید مطابق با مشخصات استاندارد ملی آمریکا برای علائم پیشگیری از تصادف، سری ANSI Z535 باشد.

برای لیزرهای کلاس 3 یا 4، موارد زیر مورد نیاز است:

 1. کلمه سیگنال “خطر”.
 2. دستورالعمل یا اقدام حفاظتی*. الف) برای لیزرهای کلاس 3B، از “تابش لیزر – اجتناب از قرار گرفتن در معرض مستقیم در معرض پرتو” استفاده کنید. ب) برای لیزرهای کلاس 4، از “اشعه لیزر نامرئی – اجتناب از قرار گرفتن در معرض چشم یا پوست در برابر تابش مستقیم یا پراکنده” استفاده کنید.
 3. نمادی منحصر به فرد برای لیزر (از طرح ANSI Z535 یا طرح IEC 60825-1 استفاده کنید):
 4. نوع لیزر یا طول موج ساطع شده، مدت زمان پالس (در صورت لزوم) و حداکثر خروجی
 5. شماره طبقه بندی لیزر

* عبارات اضافی دیگری که می‌توان در صورت لزوم استفاده کرد: «عینک محافظ لیزری مورد نیاز است»، «تابش لیزر نامرئی»، «قبل از ورود ضربه بزنید»، «منطقه محدود»، و «وقتی نور روشن است وارد نشوید».

یک منطقه کنترل شده با لیزر کلاس 3B باید:

 1. تحت کنترل مستقیم پرسنل لیزر مجاز آموزش دیده در زمینه ایمنی لیزر و عملیات لیزر باشند.
 2. به گونه ای قرار گیرد که دسترسی تماشاگران به منطقه محدود باشد و نیاز به تایید LSO داشته باشد.
 3. فقط مواد بازتابنده پراکنده در مسیر پرتو یا نزدیک آن داشته باشید (یعنی موارد بازتابنده مانند آینه یا جواهرات باید برداشته یا پوشانده شوند).
 4. به پرسنل و بیماران محافظت چشمی مناسب ارائه دهید.
 5. دارای نور پس زمینه بالا؛
 6. تمام پنجره ها، درها و غیره در دسترس را پوشانده باشند.
 7. دیوارهای اتاق دارای بافت خشن، تیره و غیر انعکاسی باشد.
 8. دارای مقادیر محدودی از ترکیبات یا مواد قابل اشتعال
 9. تهویه مناسب، ماسک تنفسی، تجهیزات آتش نشانی و غیره را برای کنترل تمام خطرات لیزری فراهم کنید.
 10. دارای سیستم های هشدار فعال سازی قابل مشاهده و شنیداری برای نشان دادن اینکه لیزر در حال کار یا آزمایش است.
 11. یک سوئیچ اصلی برای کنترل قرار گرفتن در معرض بیمار.
 12. نیاز به ذخیره سازی ایمن (مثلاً دسترسی با کد رایانه ای) یا غیرفعال کردن (مثلاً حذف یک کلید) لیزر در صورت عدم استفاده برای جلوگیری از عملکرد غیرمجاز. کلیدهای لیزری باید در مکانی امن نگهداری شوند. و
 13. یک علامت هشدار لیزری مناسب در مسیر ورودی به ناحیه تحت کنترل لیزر نصب شده باشد (نمونه زیر را ببینید).

حذف موهای زائد با لیزر

یک منطقه کنترل شده با لیزر کلاس 4 باید:

 1. تمام الزامات قسمت های 1-12 یک منطقه کنترل شده لیزری کلاس 3B را برآورده می کند.
 2. برای غیرفعال کردن لیزر یا کاهش سطح خروجی در مواقع اضطراری یک دکمه “توقف” به وضوح مشخص شده باشد.
 3. دارای کنترل‌های ایمنی منطقه/ورودی طراحی شده برای خروج سریع و ورود به منطقه تحت کنترل لیزر در شرایط اضطراری.
 4. از یک در، مانع مسدود کننده، صفحه نمایش یا پرده برای کاهش تابش لیزر در ورودی استفاده کنید.
 5. یک علامت هشدار لیزری مناسب در مسیر ورودی به ناحیه تحت کنترل لیزر نصب شده باشد (نمونه زیر را ببینید).

حذف موهای زائد با لیزر

ه) تجهیزات حفاظتی

بسیار مهم است که کلیه پرسنل مجاز وارد شده به ناحیه تحت کنترل لیزر درمانی دارای عینک باشند. تجهیزات ایمنی آتش نشانی و تهویه نیز باید برای محافظت از اپراتور و بیمار در برابر سایر خطرات احتمالی لیزر در دسترس باشد. تجهیزات حفاظتی باید طبق توصیه سازنده تعمیر و نگهداری شوند تا اطمینان حاصل شود که پادمان ها همچنان عملکردی دارند.

عینک

عینک مهمترین قطعه تجهیزات حفاظتی مورد نیاز افراد در ناحیه تحت کنترل لیزر است. مطالعات نشان داده است که 70 درصد از تصادفات لیزر چشم صرفاً به این دلیل است که عینک محافظ موجود استفاده نشده است یا عینک نامناسب/آسیب دیده استفاده شده است.

عینک‌های محافظ هم برای اپراتور و هم برای بیمار باید بتوانند از برخورد اشعه لیزری که از همه جهات به چشم می‌رسد جلوگیری کنند. این بدان معناست که عینک باید محافظ های جانبی و بالایی داشته باشد و به خوبی در اطراف بینی قرار گیرد. عینک محافظ لیزری برای اپراتور لیزر نیز باید اجازه عبور نور مرئی را بدهد تا کاربر بتواند به اندازه کافی برای انجام وظایف خود به طور ایمن ببیند و در عین حال از عبور طول موج ساطع شده توسط لیزر جلوگیری کند.

فروش گلدان پلیمری

مهمترین عامل در انتخاب عینک محافظ اپراتور این است که باید در برابر طول موج ساطع شده توسط لیزر محافظت کند. بنابراین، عینک های محافظ باید با همان طول موجی که از لیزر ساطع می شود (یعنی 755 نانومتر، 810 نانومتر، 1064 نانومتر و غیره) برچسب گذاری شوند. لیزرهای رایج در پوست و طول موج آنها در ضمیمه D ذکر شده است

توجه: عینک از لیزرهایی که تابش با طول موج متفاوتی از آنچه عینک برای آن طراحی شده است ساطع می کند، محافظت نمی کند. عینک یا عینک ایمنی ساده هرگز نباید برای محافظت از چشم لیزر استفاده شود!

دومین فاکتور مهمی که در یک جفت عینک محافظ لیزری باید به دنبال آن بود، عدد تراکم نوری توصیه شده توسط سازنده است. برای دستگاه های لیزر موهای زائد، عدد OD برای عینک معمولاً 5 یا بیشتر است.

چگالی نوری (OD) اندازه گیری میزان کاهش تابش لیزر هنگام عبور از عینک محافظ است. عدد OD بالاتر حفاظت بیشتری را فراهم می کند. یک عدد OD کمتر، مقدار کمتری را فراهم می کند.

 • OD = 1 نوردهی را 10 برابر کاهش می دهد (10 1 )
 • OD = 2 نوردهی را 100 برابر کاهش می دهد (10 2 )
 • OD = 3 نوردهی را 1000 برابر کاهش می دهد (10 3 )
 • OD = 4 نوردهی را 10000 برابر کاهش می دهد (10 4 )
 • OD = 5 نوردهی را 100000 برابر کاهش می دهد (10 5 )
 • OD = 6 … و غیره

از نظر ریاضی، OD مورد نیاز برای محافظت، لگاریتم نوردهی بالقوه چشم است، تقسیم بر حداکثر نوردهی مجاز، یا OD = [log10] قرار گرفتن در معرض چشم بالقوه/MPE].

بایدها و نبایدهای عینک

 1. عینک های توصیه شده توسط سازنده را انتخاب کنید که برای طول موج مورد استفاده شما و OD مورد نیاز مناسب باشد. اگر تجهیزات یک سیستم نور پالسی شدید (IPL) است، از عینک محافظ مناسب برای انتشار چند طول موج استفاده کنید.
 2. عینکی را انتخاب کنید که به خوبی در اطراف صورت قرار گیرد، بنابراین در برابر اشعه لیزر از همه جهات محافظت می کند.
 3. قبل از عمل لیزر، عینک محافظ قرار دهید .
 4. برای همه افراد حاضر در اتاق، از جمله بیمار، عینک محافظ تهیه کنید .
 5. یک جفت عینک محافظ اضافی را که درست بیرون درب ورودی قرار دارد، تهیه کنید تا در شرایطی که ممکن است فرد نیاز به ورود فوری یا اضطراری به اتاق داشته باشد، استفاده شود.
 6. توصیه های سازنده در مورد ماندگاری، شرایط نگهداری و روش های مناسب تمیز کردن را دنبال کنید .
 7. به طور مرتب عینک های محافظ را بازرسی کنید.
 8. در صورت عدم استفاده از عینک لیزری، آن را در یک محفظه مات نگه دارید ، زیرا پوشش ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض نور روز به مرور زمان تخریب شود.
 9. از عینک های ترک خورده یا گشاد استفاده نکنید ، زیرا نور می تواند از شکاف های کوچک عبور کند.
 10. از عینک هایی که برای ایمنی لیزری طراحی نشده اند استفاده نکنید.
 11. حتی با استفاده از عینک به پرتو اصلی یا انعکاس چشمی آن نگاه نکنید .
 12. از مواد شیمیایی ساینده یا خشن برای تمیز کردن عینک یا هر چیز دیگری غیر از کلاه توصیه شده توسط سازنده استفاده نکنید .

یاد آوردن! هیچ کاری برای ترمیم یا معکوس کردن آسیب شبکیه لیزری نمی توان انجام داد!

استفاده از عینک محافظ لیزری بسیار کمتر از آسیب دیدگی چشم است!

ایمنی آتش

برخورد با مواد قابل احتراق مستلزم آن است که اپراتور لیزر مواجهه تصادفی و/یا ناخواسته لیزر با مواد و اقلام واقع در منطقه ای که در آن کار می کند را پیش بینی کند. حوله های بیمار ممکن است مرطوب نگه داشته شوند تا اشتعال پذیری کاهش یابد. ممکن است وجود مواد قابل اشتعال یا احتراق در نزدیکی ناحیه انتشار لیزر ضروری باشد. برای آتش‌سوزی‌هایی که نزدیک یا روی بیمار/مشتری رخ می‌دهد، یک ظرف یا سطل آب در نزدیکی ممکن است به یک کپسول آتش‌نشانی قابل حمل ترجیح داده شود. هر یک از اینها را می توان در اتاق درمان نگهداری کرد، در حالی که دسترسی به یک کپسول آتش نشانی در نزدیکی اتاق (اتاق) قرار دارد که لیزر (ها) قرار دارد. در صورت نیاز، موانع، پرده ها و صفحات در ناحیه تحت کنترل لیزر درمانی باید از مواد بازدارنده شعله ساخته شوند.

تهویه و کنترل عفونت

برای جلوگیری از استنشاق آلاینده های موجود در هوا که توسط لیزرهای پرقدرت تولید می شوند، باید از سیستم های تخلیه هوای مناسب استفاده شود. سیستم مورد نیاز با توان پرتو لیزر (یعنی تابش، بر حسب W/cm²) تعیین می‌شود:

 • برای لیزری که کمتر از 1 کیلووات بر سانتی متر مربع ساطع می کند، پتانسیل ایجاد بوهای خفیف وجود دارد. تهویه کافی ساختمان ممکن است رضایت بخش باشد.
 • برای لیزرهای 1 تا 10000 کیلووات بر سانتی متر مربع، آلاینده های هوا و دود لیزر با بوهای مضر همراه هستند. اقدامات احتیاطی لازم ممکن است شامل تهویه محلی اگزوز، حفاظت تنفسی، تجهیزات حفاظت فردی، نگهداری پیشگیرانه و آموزش/آموزش باشد.

آلاینده‌های موجود در هوا ممکن است شامل ترکیبات سمی گازی، آئروسل‌های زیستی، مواد سلولی مرده و زنده و ویروس‌ها باشند که باید تا حد امکان نزدیک به نقطه تولید (مثلاً در فاصله 2 تا 5 سانتی‌متری منطقه درمان) جمع‌آوری شوند و یا کاملاً به دام افتاده یا تخلیه شوند. با رعایت اصول محیط زیستی از منطقه خارج شود. فیلترها و جاذب های مورد استفاده در تخلیه دود قابل حمل نیاز به تعویض منظم دارند. همیشه هنگام تعویض فیلترها و جاذب ها از روش های کار ایمن استفاده کنید زیرا ممکن است یک خطر بیولوژیکی باشد.

همچنین با استفاده از اقدامات احتیاطی استاندارد برای نظافت و ضدعفونی تجهیزات، وسایل کافی و مؤثر برای جلوگیری از گسترش عفونت در نظر گرفته شود.

و) کنترلهای اداری و رویه ای

سیاست ها و رویه های ایمنی باید ایجاد، ارسال و رعایت شود. آنها باید شامل موارد زیر باشند:

 • مجوز برای استفاده از لیزر
 • رویه های عملیاتی استاندارد (SOP)
 • تجهیزات حفاظتی (توجه به خطرات پرتو و غیر پرتو)
 • دستورالعمل های تمیز کردن، نگهداری و خدماتپاورقی6
 • تدابیر ضروری
 • چک لیست های قبل از استفاده، از جمله مناسب بودن و تحصیلات مشتری (به زیر مراجعه کنید)

شایستگی و آموزش مشتری:

 • نوع پوست، رنگ مو، ضخامت و محل مو، وجود برنزه بودن، روش‌های قبلی حذف موهای زائد، سابقه پزشکی (بیماری تخمدان یا تیروئید، دیابت، داروها، سابقه زخم‌های غیرطبیعی، سابقه شیوع تبخال در مراجعین را ارزیابی کنید. ناحیه درمان یا استفاده قبلی از ایزوترتینوئین) و وجود خالکوبی یا خال در ناحیه درمان.
 • در مورد نتایج واقع بینانه بحث کنید (نیاز به جلسات درمانی متعدد، نیاز بالقوه به جلسات نگهداری، و امکان پاسخ های متغیر به درمان)
 • دستورالعمل های قبل از درمان را ارائه دهید (بدون برنزه کردن، کندن، اپیلاسیون، الکترولیز و غیره)
 • ارزیابی کنید که آیا نیاز به داروهای ضد ویروسی پیشگیرانه وجود دارد یا خیر.
 • قبل از درمان کامل یک پچ تست انجام دهید.

ز) نظارت پزشکی و بازرسی های ایمنی

تنها معاینه مورد نیاز برای همه پرسنل شرکت کننده در کار لیزر، معاینه چشم پس از آسیب مشکوک لیزری (معمولاً در عرض 48 ساعت پس از یک حادثه) است. معاینات پزشکی دوره ای و همچنین معاینات در پایان مسئولیت فرد با لیزر لازم نیست. در حال حاضر هیچ مشکل مزمن سلامتی با کار با لیزر مرتبط نیست.

با این حال، یک معاینه پزشکی قبل از تعیین تکلیف توصیه می شود. هدف از معاینه قبل از تعیین تکلیف، ایجاد یک خط پایه است که در صورت آسیب تصادفی بتوان آسیب (عمدتاً چشمی) را بر اساس آن اندازه‌گیری کرد. اگر تاریخچه چشمی هیچ مشکلی را نشان ندهد و حدت بینایی 20/20 (6/6 در هر چشم برای دور و نزدیک) با اصلاحات (چه فرسوده یا نه) باشد و پاسخ‌های Amsler Grid Test و Color Vision طبیعی باشد، خیر. بررسی بیشتر مورد نیاز است. هر گونه انحراف از عملکرد قابل قبول مستلزم شناسایی آسیب شناسی زمینه ای است که توسط معاینه پزشکی یا اپتومتری تعیین می شود. پرسنل اتفاقی فقط برای حدت بینایی نیاز به معاینه چشم دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نظارت پزشکی، به ANSI Z136.1-2007، پیوست E مراجعه کنید.

بازرسی های دوره ای ایمنی ناحیه تحت کنترل لیزر درمانی نیز باید توسط LSO انجام شود (به پیوست B مراجعه کنید). کاستی ها باید فورا مستند شده و اصلاح شوند.

ح) مستندات و سوابق

مالکان باید سوابق خود را نگه دارند و آنها را در سایت در دسترس داشته باشند، از جمله:

 • اپراتورهای لیزری که روی لیزر(های) یافت شده در محل مجاز هستند
 • مدارک اپراتور لیزر، آموزش، نتایج تست و آموزش ایمنی
 • رویه های عملیاتی استاندارد (SOP)
 • چک لیست ایمنی:
  • راه اندازی منطقه تحت کنترل لیزری با علائم، موانع پنجره و غیره.
  • تایید نوع و در دسترس بودن عینک
  • محافظت از بیمار، از جمله برداشتن یا پوشاندن سطوح بازتابنده (مانند جواهرات)
  • تجهیزات ایمنی مانند تخلیه دود، تجهیزات ایمنی آتش و غیره.
 • اطلاعات عینک محافظ
 • بازرسی های ایمنی
 • نتایج معاینه پزشکی
 • گزارش های تصادف
 • یک رکورد برای هر مشتری که نام، آدرس، تاریخ درمان، نوع درمان و غیره مشتری را نشان می دهد.

همه سوابق باید تایپ یا خوانا با جوهر نوشته شده و در محل نگهداری شوند.

ضمیمه ها این صفحه را دنبال می کنند. ضمیمه A راهنمایی در مورد استانداردها و مقررات لیزر موهای زائد قابل اجرا ارائه می دهد. ضمیمه B فرم بازرسی دستگاه‌ها/امکانات لیزر موهای زائد است که می‌تواند توسط صاحبان و اپراتورهای لیزر به عنوان یک بررسی سریع برای تأیید اینکه دستورالعمل‌های ایمنی در جای خود هستند و رعایت می‌شوند استفاده شود. ضمیمه C مقدمه ای کوتاه در مورد چگونگی تولید تابش لیزر است. ضمیمه D اطلاعات تماس با سازمان های دولتی استانی را ارائه می دهد.

پیوست A: مقررات و استانداردهای فدرال و استانی/منطقه ای قابل اجرا در فروش و استفاده از دستگاه های لیزر موهای زائد

دولت فدرال کانادا فروش، اجاره و واردات لیزرهای رفع موهای زائد را بر اساس   قانون دستگاه های ساطع کننده تشعشع کنترل می کند و دستگاه های لیزر موهای زائد باید الزامات این قانون را برآورده کنند . به مراکز لیزر درمانی توصیه می شود که فقط دستگاه های لیزر موهای زائد را خریداری کنند که دارای مجوز فعال دستگاه پزشکی کانادایی مطابق با مقررات دستگاه های پزشکی هستند. وضعیت مجوز را می توان تأیید کرد.

آلبرتا

مقررات حفاظت در برابر تشعشع ، Alta. Reg. 182/2003

 • گواهی ثبت برای لیزرهای کلاس 3B و 4 که توسط مدیر بهداشت پرتو صادر می شود الزامی است.
 • مالک یک “مرکز مراقبت های بهداشتی” باید اطمینان حاصل کند که نصب و استفاده از لیزر با CAN/CSA-Z386-01، “ایمنی لیزر در مراکز مراقبت بهداشتی” منتشر شده توسط انجمن استاندارد کانادا مطابقت دارد.
 • مالک تأسیساتی که برای مراقبت های بهداشتی تعیین نشده است باید اطمینان حاصل کند که نصب و استفاده از لیزر با استاندارد ANSI Z136.1-2000، “استاندارد ملی آمریکا برای استفاده ایمن از لیزر” منتشر شده توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا، مطابقت دارد.
 • جدول 2، جدول 1 برای حداکثر محدودیت های نوردهی تابش لیزر برای هر فرد را ببینید.

بریتیش کلمبیا

BC وزارت بهداشت خدمات: دستورالعمل برای موسسات خدمات شخصی (PSEs)

مقررات موسسات خدمات شخصی Reg. 202/83، ثبت 17 ژوئن 1983.

مقررات ایمنی و بهداشت شغلی WorkSafeBC (بخش 7 بخش 3 قرار گرفتن در معرض تشعشع)

 • تجهیزات لیزری باید مطابق با مؤسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) Z136.1 – 2007 Safe Use of Lasers و مؤسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) Z136.3 – 2005 استفاده ایمن از لیزر در مراکز بهداشتی و درمانی نصب، کار و نگهداری شوند. هر دوی این استانداردها از موسسه لیزر آمریکا در دسترس هستند

مانیتوبا

مقررات ایمنی و بهداشت محیط کار ، مرد. Reg. 217/2006، تحت قانون ایمنی و بهداشت محل کار، CCSM ج. W210

 • یک کارفرما باید اطمینان حاصل کند که لیزر مورد استفاده در محل کار مطابق با استاندارد ANSI Z136.1-2005، استاندارد ملی آمریکا برای استفاده ایمن از لیزر، نصب، استفاده و نگهداری می شود.
 • اگر تجهیزات لیزری در یک مرکز مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود، کارفرما باید روش‌های کار ایمن را با رعایت استفاده از تجهیزات لیزری ایجاد و اجرا کند و اطمینان حاصل کند که لیزرها مطابق با استاندارد CSA Z386-01 (R2006)، ایمنی لیزر در سلامت، کار و نگهداری می‌شوند. امکانات مراقبتی

نیوبرانزویک

مقررات عمومی – قانون بهداشت و ایمنی شغلی، NB Reg. 91-191

 • یک کارفرما باید اطمینان حاصل کند که پرتوهای لیزر مطابق با استاندارد ANSI ANSI Z136.1-1993، “استاندارد ملی آمریکا برای استفاده ایمن از لیزرها” کار و استفاده می شود.
 • یک کارفرما باید اطمینان حاصل کند که تمام منابع تشعشعات مادون قرمز شدید تا حد امکان توسط صفحه های جاذب گرما، صفحات آب یا سایر وسایل مناسب محافظت می شود.
 • کارفرما باید اطمینان حاصل کند که هنگام ورود به منطقه ای که ممکن است در معرض تشعشعات مادون قرمز باشد که باعث آسیب یا تحریک چشم ها می شود، عینک های مناسب، محافظ صورت یا سایر تجهیزات حفاظتی کافی برای چشم ها ارائه شده و استفاده می کنند.
 • یک کارمند باید هنگام ورود به منطقه ای که ممکن است در معرض تشعشعات مادون قرمز باشد که باعث آسیب یا تحریک چشم می شود، از تجهیزات محافظ چشم استفاده کند.

نیوفاندلند و لابرادور

در زمان نوشتن این دستورالعمل‌ها، هیچ مقررات یا استانداردی برای لیزر موهای زائد در نیوفاندلند و لابرادور وجود نداشت.

سرزمینهای شمال غربی

مقررات ایمنی عمومی، RRNWT 1990، ج. S-1

 • تجهیزاتی که قادر به تولید تشعشعات مادون قرمز یا پرتوهای لیزر هستند باید به گونه‌ای چیده شوند که هیچ فردی در معرض اثرات مضر تشعشع قرار نگیرد، یا باید تجهیزات مناسبی برای جلوگیری از صدمات ناشی از قرار گرفتن در معرض آن در اختیار این افراد قرار گیرد.
 • فقط پرسنل دارای صلاحیت مناسب باید مجاز به کار با ماشین های تولید تشعشع در مواردی که خطر آسیب رساندن تشعشع به شخص وجود دارد.

نوا اسکوشیا

در زمان نگارش این دستورالعمل ها، هیچ مقررات یا استانداردی برای لیزر موهای زائد در نوا اسکوشیا وجود نداشت.

نوناووت

مقررات ایمنی عمومی ، RRNWT 1990 c. S-1

 • تجهیزاتی که قادر به تولید تشعشعات مادون قرمز یا پرتوهای لیزر هستند باید به گونه‌ای چیده شوند که هیچ فردی در معرض اثرات مضر تشعشع قرار نگیرد، یا باید تجهیزات مناسبی برای جلوگیری از صدمات ناشی از قرار گرفتن در معرض آن در اختیار این افراد قرار گیرد.
 • فقط پرسنل دارای صلاحیت مناسب باید مجاز به کار با ماشین های تولید تشعشع در مواردی که خطر آسیب رساندن تشعشع به شخص وجود دارد.

انتاریو

استان انتاریو بر اساس بند وظیفه عمومی قانون ایمنی و بهداشت شغلی، کارفرمایان را ملزم می کند که هر اقدام احتیاطی منطقی در شرایط را برای حمایت از یک کارگر انجام دهند. برای انجام این وظیفه، وزارت کار مجموعه استانداردهای ANSI Z136 (CSA Z386-08 برای مراکز مراقبت بهداشتی) را برای محافظت از کارگران در برابر خطرات ناشی از استفاده از لیزر می پذیرد.

جزیره پرنس ادوارد

مقررات ایمنی در برابر پرتو ، PEI Reg. EC547/84

 • هنگامی که پرتوهای لیزر برای مقاصد پزشکی استفاده می‌شوند (الف) طراحی و ساخت آن‌ها باید مطابق با الزامات قانون دستگاه‌های ساطع پرتو (کانادا) RSC 1985، فصل باشد. R-1; ب) بهره برداری و استفاده از چنین مواردی باید مطابق با الزامات وزیر باشد. و (ج) علائم هشداردهنده “پرتو لیزر در حال استفاده” باید در مناطقی که پرتوهای لیزر در حال استفاده هستند نصب شوند.

مقررات عمومی ، PEI Reg. EC180/87

 • کارفرما باید اطمینان حاصل کند که هنگام استفاده از پرتوهای لیزر، عملکردی که استفاده می‌شود مطابق با استاندارد ملی آمریکا برای استفاده ایمن از لیزر تأیید شده استاندارد شماره 21361، 19/9 ANSI (R1) و اصلاحیه‌های آن باشد.
 • کارفرما باید اطمینان حاصل کند که تمام منابع تشعشعات مادون قرمز شدید تا حد امکان توسط صفحه های جاذب گرما، صفحات آب یا سایر وسایل مناسب محافظت می شود.
 • کارفرما باید اطمینان حاصل کند که کارکنان باید از عینک های مناسب، محافظ های صورت، یا سایر محافظ های چشمی مناسب در هنگام ورود به منطقه ای استفاده کنند که ممکن است در معرض اشعه های گرمایی قرار گیرند که باعث آسیب یا تحریک چشم می شود.

کبک

بهداشت و ایمنی شغلی، رعایت مقررات ، RQ c. S-2.1، r.19.01

 • تمام منابع تشعشعات مادون قرمز شدید باید توسط یکی از وسایل زیر محافظت شوند: (1) صفحه های جاذب حرارت. (2) صفحه نمایش آب؛ (3) هیچ وسیله دیگری برای محافظت از کارگران.

ساسکاچوان

مقررات ایمنی و بهداشت پرتو ، 2005، RRS c. R-1.1 Reg. 2

 • مالکان باید اطمینان حاصل کنند که لیزرها مطابق با مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) Z136.1-2000، استفاده ایمن از لیزرها نصب، اجرا، برچسب گذاری و نگهداری می شوند. و اگر لیزر یا دستگاه لیزر یک لیزر پزشکی در یک مرکز مراقبت های بهداشتی باشد، لیزر باید مطابق با موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) Z136.3-2004، استفاده ایمن از لیزر در مراقبت های بهداشتی نصب، اجرا و نگهداری شود. امکانات
 • صاحب یک لیزر کلاس 3B یا 4 باید تمام کارگران شغلی را که ممکن است تحت شرایط استفاده در معرض خطرات این تابش قرار گیرند به طور کامل آگاه کند.
 • صاحب یک لیزر باید توجه کارگران حرفه ای را به محدودیت های دید که در برچسب طبقه بندی لیزر نشان داده شده است جلب کند.
 • صاحب کلاس 3 یا 4 باید اطمینان حاصل کند که هیچ قسمتی از بدن هیچ فردی عمداً در معرض پرتو مستقیم لیزر قرار نگیرد، مگر اینکه تحت هدایت یک پزشک متخصص واجد شرایط (یا در مورد یک غیر متخصص باشد). روش لیزر پزشکی، شخصی که به طور رسمی برای انجام روشی که قرار است لیزر یا دستگاه لیزر برای آن استفاده شود آموزش دیده است؛ و می تواند به رضایت افسر دانش خود از تجهیزات، اثرات بیولوژیکی مرتبط با آن را نشان دهد. استفاده از آن و رویه های ایمنی لازم).
 • صاحب لیزر کلاس 3b یا کلاس 4 باید اطمینان حاصل کند که هر اپراتور لیزر یا دستگاه لیزر یک پزشک متخصص واجد شرایط است (یا در مورد لیزر غیرپزشکی، فردی که به طور رسمی برای حمل آموزش دیده است. روشی را که قرار است لیزر یا دستگاه لیزر برای آن استفاده شود را مشخص کند؛ و می تواند دانش افسر از تجهیزات، اثرات بیولوژیکی مرتبط با استفاده از آن و رویه های ایمنی لازم را به رضایت افسر نشان دهد.

مناطق یوکان

مقررات حفاظت در برابر تشعشع ، YOIC 1986G/164

 • هر شخصی که مالک تجهیزات لیزر می شود باید فرم A را ظرف 30 روز پس از مالکیت تکمیل و به مدیر تحویل دهد.
 • صاحبان تجهیزات لیزری باید یک کد عملی مکتوب برای عملکرد ایمن تجهیزات ایجاد کنند.
 • آیین نامه عمل باید برای هر یک از کارمندان ارائه شود و با آنها بحث شود و کارفرمایان باید خود را متقاعد کنند که کارمندان کاملاً آن را درک کنند.
 • آیین نامه عمل باید به این مقررات ارجاع داشته باشد و شامل موارد زیر باشد: (الف) مقرراتی که تمام کارهای لیزری باید با شخص تعیین شده مورد بحث قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که از آیین نامه عملی پیروی می شود. (ب) مقرراتی مبنی بر اینکه همه افرادی که در کار لیزر مشغول به کار هستند باید قبل از انجام کار لیزر و در هر زمان دیگری که ممکن است ضروری تشخیص داده شود، معاینه پزشکی شوند. (ج) الزامی است که یک گزارش دقیق از تمام عملیات لیزری که باید شامل نام تمام کسانی باشد که در کار مشغول به کار هستند، نگهداری شود؛ (د) تعریف روشنی از منطقه کار لیزر. (ه) الزامی مبنی بر اینکه دسترسی به ناحیه کار لیزری تعریف شده فقط به پرسنل ضروری محدود شود. (و) الزامی مبنی بر اینکه منطقه کار از تمام مناطق دیگر غربال شده باشد و چراغ های هشدار به گونه ای قرار داده شود که نشان دهد تجهیزات لیزری یا دستگاه لیزر در حال کار یا در حال آزمایش هستند. (ز) الزامی که تمام کارهای لیزر باید در مناطقی با شدت روشنایی پس زمینه انجام شود. (ح) الزامی مبنی بر اینکه عملکرد لیزر “میدان آزاد” باید محدود شود. (i) الزامی مبنی بر اینکه تمام عملیات لیزر باید “پایان پرتو” در یک ماده مناسب باشد. ی) الزامی مبنی بر اینکه عینک ایمنی مناسب با نوع انتشار باید همیشه در منطقه استفاده شود. ک) دستورالعملی به همه پرسنل مبنی بر اینکه به پرتو اولیه یا انعکاس چشمی آن حتی در هنگام استفاده از عینک محافظ نگاه نکنند. (ل) الزامی که باید اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از شوک الکتریکی انجام شود. (م) الزامی مبنی بر اینکه همه پرسنل در کار لیزر باید در مورد روش های احیا آموزش ببینند. (ن) الزامی مبنی بر اینکه کلیه اختلالات بینایی، پس از تصاویر، سوختگی ها و فوران های پوستی باید به مسئول عملیات گزارش شود. الف) الزامی مبنی بر اینکه هر یک از حوادث یا حوادث باید ثبت شود. (ص) الزامی مبنی بر اینکه همه پرسنل باید کاملاً از خطرات کار آگاه باشند و در مورد روشهای اضطراری آموزش ببینند. (س) دستورالعمل برای اطمینان از رعایت بخش 25. (ص) الزامی مبنی بر اینکه همه پرسنل باید کاملاً از خطرات کار آگاه باشند و در مورد روشهای اضطراری آموزش ببینند. (س) دستورالعمل برای اطمینان از رعایت بخش 25. (ص) الزامی مبنی بر اینکه همه پرسنل باید کاملاً از خطرات کار آگاه باشند و در مورد روشهای اضطراری آموزش ببینند. (س) دستورالعمل برای اطمینان از رعایت بخش 25.
 • کلیه افرادی که با تجهیزات لیزر مشغول به کار خواهند شد، قبل از انجام چنین کاری، باید تحت معاینه پزشکی قرار گیرند. یافته های معاینه پزشکی باید ثبت شود. معاینه پزشکی باید شامل گزارش چشم پزشک در مورد حدت بینایی، میدان های بینایی، رتینوسکوپی و وضعیت محیط های چشمی باشد. معاینه چشم باید در فواصل شش ماهه و پس از هرگونه مواجهه تصادفی تکرار شود. گزارش چنین معایناتی باید ثبت شود. هزینه های مربوط به اخذ این معاینات توسط کارفرما پرداخت می شود.
 • کلیه افرادی که با تجهیزات لیزری کار می کنند باید توسط مالک در مورد خطرات مربوط به (الف) منابع ولتاژ بالا و پایین، (ب) الکتریسیته ساکن، (ج) درخشندگی لوله فلاش، (د) انفجار لوله فلاش، (ه) آموزش ببینند. ) لوله فلاش نور مادون قرمز و ماوراء بنفش، (f) مواد شیمیایی و گازهای سمی، (ز) خنک کننده های مایع، (ح) گازهای قابل اشتعال، (i) مواد قابل اشتعال و گداخت پذیر در مسیر پرتو، و (j) سطوح بازتابنده در مسیر پرتو
 • دیوارهای هر اتاقی که در آن کارهای مربوط به استفاده از تجهیزات لیزری یا دستگاه لیزر انجام می شود باید از نظر بافت خشن، تیره و غیر انعکاسی باشند.
 • تمام تجهیزات لیزری باید غیر منعکس شوند.
 • هیچ شخصی نباید اجازه کار با تجهیزات لیزری را بدهد، مگر اینکه علامت هشدار مناسب به وضوح در تمام نقاط نزدیک به، و در داخل و اطراف منطقه عملکرد تجهیزات لیزر نمایش داده شود.
 • کلیه اختلالات بینایی، پس از تصاویر، سوختگی ها و فوران های پوستی که بر هر شخصی که در کار با استفاده از تجهیزات لیزری مشغول به کار است، باید به مسئول عملیات گزارش شود و جزئیات باید ثبت شود و آن شخص باید اطمینان حاصل کند که مدیر اطلاع رسانی می شود.

Continue Reading

دایود لیزر یا لیزر دایود

دستگاه پلاتینیوم آیا لیزر موهای زائد دستگاه پلاتینیوم باعث درد می شود؟ این چیزی است که یک متخصص می گوید

Published

on

دستگاه پلاتینیوم آیا لیزر موهای زائد دستگاه پلاتینیوم باعث درد می شود؟ این چیزی است که یک متخصص می گوید

Continue Reading

دایود لیزر یا لیزر دایود

دستگاه پلاتینیوم چگونه بهترین روش حذف موهای زائد طولانی مدت را پیدا کنیم؟

Published

on

دستگاه پلاتینیوم چگونه بهترین روش حذف موهای زائد طولانی مدت را پیدا کنیم؟

لیزر موهای زائد دستگاه پلاتینیوم و IPL

دستگاه پلاتینیوم لیزر موهای زائد  از یک طول موج نور (لیزر) برای هدف قرار دادن، گرما و آسیب فولیکول های مو استفاده می کند. ثابت شده است که به طور موفقیت آمیزی رشد مو را کاهش می دهد، اما برخلاف الکترولیز، نمی تواند ادعا کند که مو را به طور دائم از بین می برد. نور پالسی شدید (IPL) درمانی جدیدتر از لیزر است که بر اساس همان اصل عمل می کند، اما به جای استفاده از یک طول موج، یک لامپ فلاش صدها طول موج را در هر انفجار نور ساطع می کند.

لیزر و IPL می توانند نواحی بزرگ (مانند پشت یا پاها) را به یکباره درمان کنند، بنابراین بسیار سریعتر از الکترولیز است (و IPL سریعتر از لیزر است). اما همچنان باید چندین جلسه درمانی داشته باشید، زیرا این نوع درمان زمانی مؤثرتر است که موها در مرحله رشد هستند و تنها بخش خاصی از موها در هر زمان در این مرحله هستند. اکثر افراد به سه تا شش درمان نیاز دارند.

لیزر موهای زائد دستگاه پلاتینیوم و IPL برای چه کسانی مناسب است؟

درمان لیزر و IPL در افرادی که موهای تیره و پوست روشن دارند بهترین کارایی را دارد، زیرا ملانین موجود در موهای تیره انرژی لیزر را بیشتر جذب می کند. پوست‌های تیره‌تر نیز باید با دقت درمان شوند، زیرا رنگدانه‌های موجود در پوست ممکن است انرژی زیادی را جذب کرده و باعث آسیب پوست شوند. نوع لیزر Nd:YAG را می توان با خیال راحت بر روی انواع بیشتری از انواع پوست استفاده کرد.

خطرات و عوارض لیزر دستگاه پلاتینیوم و IPL

 • نور لیزر می تواند به چشم ها آسیب برساند، بنابراین باید از عینک محافظ استفاده کنید.
 • ممکن است باعث ایجاد قرمزی در اطراف ناحیه تحت درمان شود، اما این باید فقط چند ساعت طول بکشد.
 • اگر لیزر به درستی اعمال نشود، می تواند پوست را بسوزاند. خطر تاول پس از درمان وجود دارد، به خصوص برای افرادی که پوست تیره تری دارند.
 • خطر تغییر رنگ پوست (روشن یا تیره شدن پوست) وجود دارد.

اطلاعات بیشتر در موردخطرات IPL.

از کجا می توان لیزر موهای زائد دستگاه پلاتینیوم و IPL را انجام داد

انجمن پیشرفته درمانگران زیبایی (استرالیا) و انجمن پزشکان زیبایی استرالیا به مردم توصیه می کنند که برای درمان فقط به یک اپراتور لیزر با تجربه که تحت نظارت پزشکی کار می کند مراجعه کنند.

IPL در منزل

همچنین امکان خرید دستگاه IPL برای استفاده در منزل وجود دارد. اینها محصولات کوچکتر از آن چیزی هستند که در یک اپراتور حرفه ای پیدا می کنید، اما بسیار گران هستند در حدود 500 تا 1000 دلار. بیشتر آنها تعداد مشخصی فلاش دارند که قبل از خاموش شدن لامپ انجام می دهند و شما باید آن را تعویض کنید. طول عمر لامپ از 50000 تا 250000 چشمک می زند. برخی از آنها با باتری کار می‌کنند که استفاده از آن‌ها را سنگین‌تر می‌کند و برخی دیگر با سیم هستند که باعث سبک‌تر و آسان‌تر استفاده از اپلیکاتور می‌شود. تفاوت گسترده در قیمت در بین مدل های مشابه اغلب می تواند به دلیل ضمیمه های مختلف (بیکینی، صورت و غیره) باشد.

آیا لیزر موهای زائد دستگاه پلاتینیوم یا IPL ضرر دارد؟

این احساس را به احساس چسبیدن یک نوار الاستیک به پوست تشبیه کرده اند، اما برخی افراد آن را بسیار دردناک تر از این می دانند. برخی از اپراتورها ممکن است کرم بی‌حس‌کننده را 30 دقیقه قبل از درمان استفاده کنند.

آیا لیزر موهای زائد دستگاه پلاتینیوم  یا IPL دائمی است؟

بسیاری از مراکز لیزر یا IPL تبلیغ می‌کنند که درمان‌هایشان می‌تواند برای همیشه شما را بدون مو کند، اما این واقعاً درست نیست. دکتر فیلیپ آرتمی، متخصص پوست سیدنی می‌گوید تا 20 درصد موها به رشد خود ادامه می‌دهند (البته ظریف‌تر و کندتر)، و بسیاری از فولیکول‌های مو به مرور زمان از آسیب لیزر بهبود می‌یابند. او می گوید که اصطلاح بهتر برای این روش ها “کاهش موی دائمی” است.

هزینه لیزر موهای زائد دستگاه پلاتینیوم یا IPL چقدر است؟

قیمت ها بین اپراتورها به طور قابل توجهی متفاوت است، از حدود 50 تا 130 دلار در هر جلسه برای لب بالایی و از 120 تا 250 دلار برای خط بیکینی. برخی از اپراتورها در صورت داشتن بیش از یک منطقه، تخفیف ارائه می دهند.

الکترولیز

الکترولیز با وارد کردن یک سوزن ظریف در فولیکول مو و اعمال جریان الکتریکی برای از بین بردن ریشه مو عمل می کند. سپس موهای شل شده با موچین برداشته می شوند.

این یک روند کند است زیرا هر مو باید به صورت جداگانه درمان شود و تنها 30 تا 40 فولیکول را می توان در یک جلسه 15 دقیقه ای درمان کرد. این باعث می شود برای مناطق بزرگ مانند پاها یا پشت نامناسب باشد. این اغلب توسط زنان برای خلاص شدن از شر موهای زائد صورت استفاده می شود.

الکترولیز برای چه کسی است؟

الکترولیز برای همه انواع پوست بی خطر است، اگر به درستی انجام شود.

خطرات و عوارض جانبی الکترولیز

اگر سوزن به درستی عایق بندی نشده باشد، خطر برق گرفتگی وجود دارد.

اپراتور باید به درستی آموزش دیده باشد. اگر سوزن علامت خود را از دست بدهد یا برق کافی وارد نشود، ریشه مو می تواند زنده بماند. اگر به درستی انجام نشود، خطر ایجاد جای زخم نیز وجود دارد.

ممکن است پس از درمان مقداری قرمزی موقت وجود داشته باشد.

آیا الکترولیز ضرر دارد؟

برخی از افراد الکترولیز را دردناک می دانند، اما بسیاری از افراد آنقدر درد ندارند که نیاز به تسکین درد داشته باشند.

آیا الکترولیز دائمی است؟

بر اساس مقررات سازمان غذا و داروی ایالات متحده، الکترولیز تنها روش حذف موهای زائد است که می تواند ادعا کند موها را برای همیشه از بین می برد. با این حال، محرک رشد مو در یک منطقه را نمی توان حذف کرد، بنابراین رشد موهای جدید همچنان می تواند پس از درمان رخ دهد.

هزینه الکترولیز چقدر است؟

جلسات الکترولیز معمولاً حدود 25 دلار برای 15 دقیقه هزینه دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2019 yaniteb.